Zawody 2020 według LinkedIn, wschodzące gwiazdy!

Dziś chciałem wam przedstawić interesujący raport jaki dostarcza LinkedIn o trendach w zawodach.   Właściwie jest o tych zawodach, które najbardziej zyskują. Raport polecam wszystkim, od tych myślących dopiero o wyborze kierunku, specjalizacji do wieloletnich wyjadaczy. Dla tych ostatnich, upewnijcie się czy płyniecie z najlepszym nurtem czy nie pozostajecie  w umierającym wątku…   

Analiza dostarczona przez LinkedIn oparta jest na danych własnych LinkedIn, czyli na członkach tej społeczności. A społeczność ta na świecie liczny 650 milionów (źródło: linkedin statistics), w Polsce jest ponad 3 miliony członków. Podstawą są dane od 2015 do 2019.

W oryginalnym dokumencie znajdziecie „Top 15 zawodów”.  LinkedIn dostarcza raporty dla 27 krajów… Dla krajów takich jak Wielka Brytania czy Niemcy raport o trendach pojawia się po raz pierwszy. Na liście Polski jeszcze nie ma.

Z doświadczenia wiem, że jest kwestią czasu gdy trendy, zawody zyskujące w USA lub za naszą zachodnią granicą pojawi się u nas. W tym wpisie bazuję na raporcie z USA (który pojawia się od 3 lat) oraz na raporcie z  Wielkiej Brytanii  i Niemiec (jak wspomniałem te raporty są po raz pierwszy). Jest to bardzo ciekawa lektura pokazująca trendy oraz różnice pomiędzy krajami ze względu na specyfikę gospodarek. Polecam zajrzeć do źródła: Emerging Jobs Report. Jestem bardzo ciekaw waszych komentarzy i spostrzeżeń.

Pierwsze miejsce we wszystkich 3 raportach!

Artificial  Intelligence Specialist

O sztucznej inteligencji słyszy się coraz więcej i jest ona coraz częściej wykorzystywana. Wirtualni asystenci od Google, Amazon, rozpoznawanie twarzy, chatboty to tylko kilka przykładów gdzie możemy poczuć powiew przyszłości. To czego często nawet możemy nie zauważyć to wykorzystanie AI w analizie transakcji i wyłudzeń finansowych czy w optymalizacji procesów. AI jest dopiero na początku swojej drogi. Inwestują w to głównie duzi gracze, choć jest też spora ilość startup’ów. Choć te ostatnie wydaje się, że są dość szybko przejmowane przez wielkich, jak na przykład Xnor.ia został kupiony za bagatela około 200 mln US w tym roku. Może u nas też powstanie równie atrakcyjnie wyceniony startup? Trzymam kciuki!

Według raportu LinkedIn w  USA w ciągu ostatnich 4 lat wzrost ofert wyniósł 74%. Również w raportach dla UK oraz Niemiec ta specjalność znalazła się na pierwszym miejscu. Zwróćcie proszę uwagę, że mowa tu jest o wzroście ilości ofert. Jeszcze kilka lat temu AI było w świecie IT postrzegane jako nowinka. Do niedawna głównie firmy z dużymi budżetami na badania mogły sobie pozwolić na inwestycję w ten przyszłościowy trend. Powstają również startupy. Jak podaje fortunebusinessinsights.com rynek AI w roku 2018 był wart 20,67 mld US. Szacuje się , że w roku 2026 wyniesie aż 202,57 mld, czyli 10 krotnie więcej!

Raport jest z początku 2020, więc pewnie ulegnie korekcie. Tylko, w którą stronę? Możliwy jest scenariusz, że w dobie szukania oszczędności wiele firm chętnie spojrzy na AI. Jeśli założymy, że w dłuższym czasie prognoza jest właściwa to oznacza ogromny wzrost zapotrzebowania na speców od AI. Zwykle dynamiczny wzrost oznacza podkupywanie ekspertów, których na ten moment jest mało, a to powinno oznaczać atrakcyjne wynagrodzenia. Aby tę teorię zweryfikować przejrzałem aktualne raporty płacowe w USA.  Średnie wynagrodzenie dla Machine Learning Engineer jest o około 20% wyższe niż dla Full Stack Developer.

AI a Polskie realia

Jak to wygląda w Polsce z ofertami na tu i teraz?  Jest ich relatywnie mało w relacji do „klasycznych ofert z programowania”. Jeśli ktoś myśli o wejściu w świat IT, bądź o zmianie profilu pracy zdecydowanie należy uznać tę specjalność za przyszłościową. Można założyć, również u nas bardzo dynamiczny wzrost ilości ofert w proporcji rok do roku. Na pełne bogactwo ofert można będzie pewnie liczyć w ciągu 2-3 lat. Do tematu AI jeszcze wrócimy w najbliższej przyszłości 🙂

Od drugiego miejsca nie ma już spójności pomiędzy 3 wymienionymi krajami. Dlatego wymienię kilka z nich z przypisaniem miejsca w rankingu w zależności od kraju

Praca z danymi

Dziś dane to skarb każdej firmy. Można je też porównać do nieoszlifowanego diamentu. Aby wydobyć jego piękno koniecznie trzeba go umiejętnie oszlifować. Danych przybywa w niesamowitym tempie. Mamy ich coraz więcej i będzie ich jeszcze więcej. Coraz więcej inteligentnych gadżetów, dużymi korkami wkracza Internet rzeczy IoT wszystko to generuje dane. Dlatego oczywiste jest wzrost ofert osób pracujących przy obróbce danych: Data Scientist oraz Data Engineer. Poniżej sympatyczna grafika opisująca różnice pomiędzy obiema profesjami.

źródło: datacamp.com

A jak wygląda z miejscami w rankingu?

Data Scientist

US: 3 miejsce, UK: 7 miejsce, DE: 8 miejsce

Przykładowe wymagana umiejętności według LinkedIn: Apache Spark, Data Science, Machine Learning, Python

Data Engineer

US: 8 miejsce, UK: brak w raporcie, DE: 7 miejsce

Przykładowe wymagana umiejętności według LinkedIn: Apache Spark, Hadoop, Python, Extract/Transform/Load (ETL), Amazon Web Services

Była sztuczna inteligencja, praca z danymi, czas na zapewnienie niezawodności systemów, z których korzystamy.

Site Reliability Engineer

US: 5 miejsce, UK: 4 miejsce, DE: 2 miejsce

Termin Site Reliability Engineer (SRE) jest raczej mało znany. Koncepcja SRE narodziła się w Google w 2003 r. Site Reliability Engineer łączy umiejętności programistyczne, operacyjne oraz infrastrukturę. Jak sama nazwa na to wskazuje dba o niezawodność systemów.  Zadaniem SRE jest automatyzacja pracy operacyjnej, monitoringu oraz efektywności. Około 50% czasu pracy SRE to zadania „ops”  pozostały czas praca z automatyzacją procesów, skalowaniem czy nowymi funkcjonalnościami. W Polsce króluje dziś DevOps, termin SRE jest rzadko spotykany w ofertach pracy. Wraz z migracją na chmurę można oczekiwać coraz większej popularności SRE.

W kolejnym wpisie znajdzie informację bezpieczeństwie, chmurze oraz Scrumie…

Gabriel Maks

View all posts

Komentarz