Języki programowania. Bolesny spadek popularności

Ile jest języków programowania?

W rankingu na GitHubie znajduje się 50 języków programowanie. Bogatszą listę dostarcza TIOBE Index, który w wersji podstawowej ma 50 języków programowania a w sumie monitoruje ponad 250 języków! Pełną ich listę znajdziecie w definicji indeksu.

Nic nie jest dane na zawsze.

Osoby mające kilkanaście lat doświadczenia w branży miały już okazję na własne oczy zobaczyć zachwyty nad nowymi językami, frameworkami oraz stopniowe, a czasami nawet szybką utratę popularności danego języka. W tym wpisie skoncentruje się na trendzie wieloletnim, bo jak pokazuje TIOBE index wahania popularności są dość duże. Nowe wersje języka potrafią przywróć im ich dawny blask, więc roczny czy dwuletni spadek nie musi oznaczać, że dany język już tylko będzie tracił. Podstawowe źródła to statystyki, które dostarcza TIOBE, GitHub oraz Stackoverflow.

PHP

Na świecie jest około 450 milionów stron internetowych opartych o WordPress. Czyli około 35% wszystkich stron jest utworzona przy użyciu tego popularnego CMS. A jednak w przypadku PHP trend spadkowy jest bardzo wyraźny, co widać po statystyce na GitHubie.

Github, Pull Reuests

TIOBE Index prezentuje dłuższą historię. Duża popularność 2004-2010 i znaczący spadek w ostatnich latach.

źródło: tiobe.com

Stackoverflow prawdę ci powie

Widać, że złote lata popularności PHP ma już za sobą. Podobny trend spadkowy przynosi analiza Stackoverflow survey z lat 20132019. Wyniki ankiet, które prezentuje Stackoverflow są spójne z trendem wskazanym przez TIOBE Index oraz statystyki na GitHubie.

Ankieta Stackoverflow znakomicie odpowiada wykresowi TIOBE index. W statystykach Stackoverflow w kategorii najpopularniejszych technologii PHP spadł z 34,8% w 2013 na 28,9% w 2014. Od 2014 popularność maleje dalej ale już znacznie wolniej. W 2019 popularność spadł do 26,4%.

Najbardziej popularne technologie ankieta Stackoverflow
Najbardziej popularne technologie ankieta Stackoverflow

Loved, Dreaded, Wanted

Na spadającą popularność wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich na pewno będzie sentyment do języka. PHP w ankiecie dla Stackoverflow na 25 języków najbardziej pożądanych PHP od lat zajmuje końcowe pozycje. W roku 2019 w kategorii “Wanted” było to tylko 3,5% . Lata 2018-2017 było niewiele lepiej w okolicach 4%.

źródło: Stackoverflow ankieta 2019

PHP zarobki

Zaletą PHP od początku był niski próg wejścia: szybko można było się go nauczyć i wykorzystać.  Ta zaleta staje się wadą na rynku pracy. Od lat statystycznie wynagrodzenie programistów PHP jest niższe od software developera. Różnica ta sięga  kilkanaście procent do nawet 20% w przypadku juniorów. A jak wygląda to na rynku pracy z ilością ofert? Otóż, teraz w Polsce ilość ofert z PHP jest trzykrotnie mniejsza niż z JavaScriptem.

Perspektywy

Słaby sentyment do języka z pewnością spowoduje, że coraz mniej nowych projektów będzie realizowana w oparciu o PHP, co na dłuższą metę wpłynie na spadek popularności. Z drugiej strony ogromny udział PHP w już zaimplementowanych rozwiązaniach webowych oznacza pewną stabilizację.

Gdybym miał obstawiać scenariusz to bym wybrał powolny spadek jak można było zaobserwować to w latach 2017-2019, czyli delikatny a za razem konsekwentny trend w dół.

Ruby

Ruby został stworzony przez Yukihiro Matsumoto w 1995. Powstał z połączenia Perla, Smalltalka, Eiffel, Ady i Lispa. Kluczowym frameworkiem, który przyniósł  popularności Ruby jest Ruby on Rails, który służy do tworzenia aplikacji webowych.

Jego fani nazywają go pięknym, pełnym sztuki językiem. Mimo to, twierdzą, że jest poręczny i praktyczny


https://www.ruby-lang.org/

Ruby – wahania popularności

Ruby w rankingach nigdy nie zdobył tak dużej popularności jak PHP. Maksymalna pozycja jaką zdobył Ruby w TIOBE Index w 2016 roku, był wtedy na 8 miejscu. Rok 2020 to spadek o 5 pozycji na miejsce 13. W przypadku Ruby wykres w TIOBE Index bardziej przypomina pasmo górskie… tyle, że szczyty po prawej są coraz niższe.  

źródło: Tiobe.com

W przypadku GitHuba trend jest wyraźniejszy. Tu też widać delikatne odbicie w okolicy 2016:

Ruby 3.0 czyli 3×3

Ruby 3.0 obiecuje, że wydajność będzie 3 razy szybsza od wersji 2.0. Poprawie ma ulec również wielowątkowość. Chciałem zwrócić uwagę że wersja 2.0 jest z 2016, a  zmiany są wprowadzanie sukcesywnie od 2.1 w 2017 do 2.7 w 2019, co studzi entuzjazm.

Czy udoskonalenia wprowadzone w 3.0 pozwolą na odbicie? Czas pokaże, jest szansa, gdyż właśnie wydajność jest wymieniana jako pierwsza z bolączek Ruby. Jeśli połączy się atut jakim jest szybkość tworzenia aplikacji z wydajnością to powrót do trendu wzrostowego jest realny. Pamiętajmy jednak, że konkurencja nie śpi.

Ruby a rynek pracy

W Polsce ofert pracy znajdziecie około 3 razy mniej niż w PHP za to średnie stawki są znacznie lepsze. Jak podaje payscale.com stawki dla juniorów są tylko delikatnie wyższe niż dla PHP, w przypadku osób z ponad 5 letnim doświadczeniem różnica na rzecz Ruby jest już prawie 20%. Ankieta Stackoverflow mówi wyraźnie, że opłaca się znać ten język. W ankiecie z 2019 jest na 6 miejscu!

Źródło: Stackoverflow.com, ankieta 2019

Perl

W 2019 według TIOBE Index Perl zaliczył swój dołek. Perl spadł z szczytu w 2005 gdzie był na 3 pozycji, a w 2019 znalazł się na poza 21 miejscu. Aktualnie delikatnie odbił na 16 miejsce.

źródło: Tiobe.com

Na GitHubie trend jest bliźniaczy:

źródło: GitHub

Perl w ankiecie Stackoverflow

W ankiecie Stackoverflow na liście najbardziej popularnych technologii zajmował w 2017 16 miejsce. W 2018 miał ostatnie miejsce….A w 2019 już próżno szukać Perla w wynikach tejże ankiety.

Perl wynagrodzenie

Informacje o wynagrodzeniu osób pracujących w Perlu ostatni raz w ankiecie pojawiają się w 2018. W rankingu wynagrodzeń globalnie Perl w 2018 uplasował się na wysokiej 5 pozycji. Po części może się to wiązać z faktem, że w ankiecie z 2018 grupę najbardziej doświadczonych programistów tworzyły osoby z Perlem i Cobolem. Ciekawostka: Cobol jest językiem programowania z ponad 50 letnią historią! Pomimo tak długiej historii wciąż jest używany i tez można go odnaleźć w indeksie TIOBE.

źródł: Stackoverflow ankieta 2018

Kto jeszcze traci?

Przykładem spektakularnego spadku jest Pascal, który jeszcze w 2015 był na 15 pozycji w TIOBE Index a w roku 2020 znalazł się na 243 pozycji… Jest też grupa języków, o których mogliśmy się uczyć na historii informatyki typu Lisp, Fortran czy Ada. Odchodzą one powoli w zapomnienie.

Jak któryś język traci to znaczy, że inny zyskuje. Przegląd najbardziej zyskujących języków umieszczę w następnym artykule.

Gabriel Maks

View all posts