Zawody 2020 według LinkedIn, wschodzące gwiazdy! Część II

W pierwszej części opisałem: Artificial  Intelligence Specialist, Data Scientist, Data Engineer, oraz Site Reliability Engineer. We wszystkich 3 krajach w USA, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech zawody te były wysoko w rankingu LinkedIn. W drugiej cześć widać znaczne rozróżnienie pomiędzy krajami. Pewne trendy są wspólne: bezpieczeństwo oraz chmury. Na liście z LinkedIn są również zawody z poza kręgu IT. Takim przykładem jest Data Protection Officer. Taką pozycję znajdziemy w Europie. W USA nie ma “naszego RODO”, albo raczej nie było, gdyż w stanie Kalifornia od 1 stycznia 2020 obowiązuje CCPA (California Consumer Privacy Act). Kalifornia od dawna jest USA prekursorem wielu zmian. Czy CCPA obejmie stałe USA? Zobaczymy.

W pierwszej części z raportu w oparciu o LinkedIn znalazł się: Artificial  Intelligence Specialist, Data Scientist, Data Engineer oraz Site Reliability Engineer. Czas na pozostałe wybrane zawody:

Cybersecurity Specialist

US: 10 miejsce , UK: 10 miejsce, DE: 9 miejsce

Jak podaje średnio www.securitymagazine.com co 39 sekund jest dokonywany atak hackerski. A jakie są koszty cyberataków? Jak podaje mcafee.com szacowana wartość to 0.8 globalnego PKB czyli … 600 mld USD. Aby zobrazować Wam tą liczbę, w 2019 PKB Polski według Wikipedii to 594 mld USD.

Przy tak ogromnych kosztach spece od bezpieczeństwa mogą czuć się bezpiecznie jeśli chodzi o ich przyszłość, jak również osoby chcące dołączyć do grona cyfrowych strażników. Waga danych oraz ich ilość rośnie, więc również rola bezpieczeństwa będzie rosła.

Według międzynarodowe konsorcjum certyfikacji bezpieczeństwa systemu informacyjnego (ISC)2, aby zapełnić wolne wakaty w bezpieczeństwie ilość specjalistów powinna wzrosnąć z 2.8 miliona do 4.07 miliona (SC2 Finds the Cybersecurity Workforce Needs to Grow 145%).

Cloud Engineer

US: 13 miejsce, UK 9 miejsce, DE: DevOps miejsce 10

Clund Engineer dopiero na 13 miejscu w Stanach i 9 w Wielkiej Brytanii? Czytając byłem zaskoczony bo liczyłem na wyższa pozycję, ponieważ chmura o ostatnich lata jest na mocnej wznoszącej fali popularności. Jak podaje Gartner, światowy rynek chmur publicznych urósł z 196 miliardów dolarów w 2018 do planowanych na 266 miliardów w roku 2020. Do 2022 planowany jest dalszy wzrost rynku do aż 354 mld USD.

To co uzasadniało niższą pozycję Clound Engineera, w tym zestawieniu to bardzo wysoka pozycja Site Reliability Engineer, który również pracuje z chmurą.

Full Stack Engineer

Zaczynam od bardzo popularnej w Polsce specjalności czyli full stack’a, czyli człowieka orkiestrę, który równie sprawnie pisze frontend jak i backend. Jak na tak bazową specjalność wzrost ilość ofert o 35% uważam za bardzo duży.

Czytelnicy wychowani w świecie Java, zwróćcie proszę uwagę w raporcie LinkedIn na wymagane umiejętności: React.js, Node.js, JavaScript, AngularJS.  

Patrząc na raporty z Polskiego rynku pracy (na tu i teraz) ilość ofert dla Full Stack jest za Backend Developerem. A ponieważ raport mówi o wzroście zapotrzebowania, być może za kilka lat ilości ofert zbliżą się do siebie.

W raporcie celnie zauważono, że znaczny przyrost ofert wynika z dynamiki w projektach informatycznych. W dynamicznym środowisku, elastyczny programista jest bezcenny!

Inne specjalności – miejsca odległe w rankingu, nie występujące w każdym kraju

Product Owner

US: 15 miejsce, UK: brak, DE: Produktmanager Digital

Product Owner, czyli Właściciel Produktu. Pierwsza z ról zwinnych pojawiające tym zestawieniu. Właściciel Produktu odpowiada za maksymalizację jego wartości, odpowiada za sukces produktu. Musi mieć bardzo dobry kontakt z interesariuszami, od których zbiera wymagania co do produktu oraz zespołem developerskim, któremu definiuje cele. Jest to rola nietechniczna, wymagająca bardzo dobrej komunikacji, znajomości biznesu oraz zwinnych technik rozwoju oprogramowania.

Agile Coach

US, UK: brak w raporcie, DE: 14

Agile Coacha pojawił się tylko dla Niemiec. Jak widać, wciąż wiele jest do zrobienia za naszą zachodnią granicą w tematyce pracy zwinnej. Ta pozycja nie pojawia się ani w USA ani UK, gdyż oba kraje wcześniej zaczęły przejście na Agile. Bardziej konserwatywne firmy zza zachodniej granicy gonią światowy peleton. Na rodzimym rynku, wciąż jest zapotrzebowanie na Agile Coachy, natomiast w porównaniu z innymi rolami, zapotrzebowanie jest niskie. Dominującą rolą zwinną jest Scrum Master oraz wspomniany powyżej Product Owner.

Na ile trwały jest trend?

W związku z szukaniem oszczędności przez firmy i automatyzacją procesów na popularności może zyskać cały sektor Robotic Process Automation, czyli RPA. W dobie jeszcze szybszych zmian wywołanych pandemią i przejściem na całkowitą pracę zdalną całych biur, trudno o 100% pewność jakie zawody wygrają.

Pewni są wspomniani już faworyci : chmury i całe związane z tym otoczenie oraz obróbka danych. W tych obszarach oczekuję wręcz wzmocnienia trendu.

Gabriel Maks

View all posts

Komentarz